VLASNIK TURISTIČKOG BRODA U RAPCU, SADI MASLINIK NA NAPUŠTENOM OTOČIĆU U PAŠMANSKOM KANALU

VLASNIK TURISTIČKOG BRODA U RAPCU, SADI MASLINIK NA NAPUŠTENOM OTOČIĆU U PAŠMANSKOM KANALU

25.5.2013. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Ostalo

Oni koji gledaju emisiju "Dobro jutro, Hrvatska" na prvom programu HTV-a vjerojatno su na njenoj špici primijetili srcoliki otočić, jedan od dokaza da imamo čarobno more i obalu. Otočić se zove Galešnjak i dio je arhipelaga od ukupno četiri otočića u Pašmanskom kanalu. Nedavno se u novinama i po portalima moglo pročitati da je njegova divlja ljepota oskrnavljena jer je netko iskrčio dio zemljišta  da bi posadio masline.

Labinjane će začuditi da je  taj maslinik iskrčio - i to na vlastitom zemljištu - njihov sugrađanin nastanjen na Bregu Ivanovci! Riječ je o Đaniju Jurešku, vlasniku turističkog broda "Klinica" u Rapcu. Iz poslovnih razloga promijenio je adresu prebivališta, ali rodom je iz Mrljane na otoku Pašmanu gdje ima obitelj i gdje živi u hladnom dijelu godine. Tijekom turističke sezone praktič-ki je Rapčanin i to od 1991. godine, a u Istri posluje od 1986. kada je došao u Poreč.

Otok koristili za zimsku ispašu volova

- Zemljište smo iskrčili brat i ja - pripada nam oko petine otoka. Oni koji nas kritiziraju ne razumiju da će se, kada masline narastu, taj dio puno ljepše zelenjeti nego makija i kamen. Ja sam prošle zime posadio 65 naših autohtonih maslina, od čega je bilo 45 sadnica, a dvadeset smo prenijeli izravno s coka. Njih deset se nije primilo, a petnaest su nam pojeli kunići, koje su na otok doveli lovci da bi imali po čemu pucati. Za sljedeću zimu sinovi i ja smo pripremili još sto i pedeset sadnica, a i brat će ih saditi na svom zemljištu, priča nam Đani Jureško.Otočić površine 143 tisuće četvornih metara kupili su 1929. godine petorica braće Jureško, među njima i Đanijev djed. Za novac koji su za to dali mogli su kupiti dobar brod ili hotel na rivi u Biogradu koji se tada prodavao, ali oni su se odlučili za otok da bi na njemu napasali ovce, što je u to vrijeme bila dobra investicija. Dokazuje to i činjenica da su im ovce nakon nekog vremena ukradene. Nikada nije razjašnjeno kako se to dogodilo, niti je stoka ikada pronađena i vraćena.

- Nakon toga su otok koristili za zimsku ispašu volova. Prebacivali su ih na osam metara dugim brodicama. Jednom se desilo da je u blizini prošao brod i uzburkao more, pa je vol pao s broda. Na palubu su ga podigli na orac preko paranka, što je bio vrlo složen postupak dizanja preko jarbola, priča Đani.

Potomci petorice braće

Danas je otok podijeljen među potomcima petorice bra-će. Od Mrljane je udaljen nešto više od nautičke milje, petnaestak minuta lagane plovidbe, otprilike kao od Rapca do rta Prtlog. Zapravo je samo petstotinjak metara udaljen od obale, a najbliže mu je mjesto Tribunj. Najpogodnije mjesto za pristajanje čamcem nalazi se u uvali između dva brežuljka ili u "udubljenju srca".

- Tu je moj djed prije 60 godina raskrčio nekoliko stotina kvadrata i posadio deset maslina od kojih je osam živih. Mi zapravo nastavljamo ono što je on započeo, kaže Đani.

Otočić romantičnog oblika turisti ne posjećuju jer nema pravog pristaništa, ni plaža ni staza, pa je sadnja maslinika zapravo početak njegovog uređivanja. I na kraju razgovora Đani nam otkriva ekskluzivu - kaže da se uskoro sprema vjenčanje na otoku: mladenci će sletjeti helikopterom na iskrčen teren!

 

Robi Selan

 

 

besplatna reklama otok srcoliki otok masline