U GRADSKOJ GALERIJI LABIN otvorene samostalne izložbe Natalije Škalić i Ivana Tudeka
2.5.2019. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Kultura
Upravo je linija, kako ona konturna, tako i strukturna, element od kojeg Natalija Škalić polazi u svojoj izložbi. Njene linije omeđuju pravokutne plohe, koje su, ovisno o mediju, dvodimenzionalne ili, izlazeći u prostor, postaju trodimenzionalnima * Ivan Tudek je o svojim radovima kazao da je riječ o "slikarstvu, akrilima i reljefima u pleksiglasu koji su zapravo nekakav produženi nastavak stripovske umjetnosti na prošireniji način".
U labinskoj Gradskoj Galeriji otvorene su dvije samostalne izložbe. Svojim se radovima predstavljaju Natalija Škalić i Ivan Tudek.
Bivši prostori
Predstavljajući svoje radove Natalija Škalić je rekla da se "izložba sastoji od tri cjeline, crteža, reljefa i dvije instalacije. To je zapravo nastavak jedne izložbe koja je bila u Cavtatu ili samo prirodni nastavak svih tih skulptura i instalacija. Motivi su mi bili bivši galerijski prostori u kojima sam izlagala zajedno s prostorom u kojima se izlaže, sa svim tim dijelovima koji se ovdje pojavljuju, u reljefima koji se sastoje od drvenih letvica i crteža, sve te skulpture od mediapana". Kustosica i autorica predgovora u katalogu Mirna Rul o linijama i plohama Natalije Škalić kaže "granica je, u svojoj suštini, uvijek stvarna ili zamišljena, prostorna ili vremenska, prirodna ili umjetna, jasna ili, možda, nešto mutnija - linija. A upravo je linija, kako ona konturna, tako i strukturna, element od kojeg Natalija Škalić polazi u svojoj izložbi. Njene linije omeđuju pravokutne plohe, koje su, ovisno o mediju, dvodimenzionalne ili, izlazeći u prostor, postaju trodimenzionalnima. Škalić kao i ruski konstruktivisti, prenosi mrežne forme u slikarstvo i skulpturu, odnosno svoje strukture iz jednog medija u drugi, aludirajući tako na potencijalnu prostornu beskonačnost".
Dublja značenja
Drugi autor, Ivan Tudek, o svojoj je izložbi "Moć zapažanja" rekao "riječ je o slikarstvu, akrilima i reljefima u pleksiglasu koji su zapravo nekakav produženi nastavak stripovske umjetnosti na prošireniji način. Zapravo to prošireniji može biti klopka jer se radi zapravo o stripu koji se razrješava u dva kadra, dvije sekvence i ide u finiš prema toj vrlo kratkoj dosjetci koja kada se stavi na neki pijadestal može imati puno dublja značenja".
O njegovoj izložbi spisateljica Neva Lukić je istaknula: "U samim stvaralačkim početcima, a oni pripadaju vremenu prvoga desetljeća ovoga stoljeća, Ivan Tudek se u svom izlagačkom radu izražavao isključivo kroz vizualni kod – slikarstvo, različite instalacije i skulpturu, dok je riječ pripadala mediju stripa. Izložba prethodno također postavljena u zagrebačkoj Galeriji SC za razliku od ranijih izložbi pretežno donosi radove koji vise na zidu (akrilici, reljefi/asamblaži, fotografije), osim kutije tek naslonjene uza zid na kojoj stoji informacija.
Obje izložbe, koje je otvorio pročelnik labinskog gradskog odjela za kulturu Bojan Batagelj, ostaju otvorene do 18. svibnja.
B. Biočić