Ružić i Benazić osporavaju regularnost sjednice
23.2.2008. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Politika
Kao što se odmah znalo, ovotjedna sjednica pićanskog Općinskog vijeća ostavila je mnoge proceduralne repove. Što će poduzeti vijećnici IDS-a koji su u srijedu napustili sjednicu smatrajući je neregularnom zbog načina sazivanja, a sada je nevažećom smatraju i zbog nedostatka natpolovične većine nastalog tim odlaskom, te što će učiniti HSLS-ovac Bernard Benazić kome vijećnici nisu dopustili da sjedne među njih?
- Obavijestit ću Središnji državni ured za upravu da mi nije omogućen rad na sjednici i upitati ih što mi je činiti. Usmenu ostavku od 29. studenoga morao sam pisano potvrditi 11. siječnja jer vijeće na sjednici 20. prosinca nije o njoj raspravljalo, pa mi ni rok od osam dana za aktiviranje vijećničkog mandata nije mogao isteći, rekao nam je Benazić u jučerašnjem telefonskom razgovoru.
- Zanimljivo je da sam temeljem mišljenja Središnjeg državnog ureda za upravu ja predao načelničku funkciju Ivanu Frankoviću, a sada vijeće mišljenje tog istog državnog organa smatra nevažnim, rekao nam je, također u telefonskom razgovoru, čelnik oporbenih IDS-ovaca, Branko Ružić.
Oni će od državne uprave zatražiti mišljenje o sjednici koju smatraju pravno nevaljanom. Slijedom toga nevažećim smatraju i izbor Kristine Đurović za predsjednicu te se stoga ne namjeravaju odazivati na sjednice koje će ona sazivati. Izuzetak bi mogla biti ona o Rockwoolu.
- U tom slučaju ćemo razmisliti jer smo tražili da na dnevni red sjednice bude uvrštena točka o tvornici, no nije nam udovoljeno. Od zabrane rada o njoj nije raspravljalo ni poglavarstvo, ni vijeće, ali se raspravljalo na raznim koordinacijama na koje se pozivaju samo podobni vijećnici, a u ulozi koordinatora javlja se Lino Baškera. Sjednica je počela isforsirano, oduzimana mi je riječ, a načelnik se uplitao u odluke potpredsjednika Đanija Karlića. Sve to odaje nesigurnost i strah, u čemu oni skaču iz greške u grešku. Borit ćemo se za uspostavu reda i vladavinu prava u općini, kaže Ružić. Pritom misli i na smjenjivanje pročelnika Antona Bažona kojeg oporbeni IDS-ovci smatraju nelegalno zaposlenim, pa stoga pravno nevaljanim i sve radnje koje on obavlja, kao i odluke koje poglavarstvo donosi otkad je zaposlen.
Benazić također ništavnim smatra sjednicu i predsjedanje Kristine Đurović.
- Za donošenje odluka potrebna je prisutnost natpolovične većine vijećnika. Uostalom, zašto se u Saboru traži zastupnike po kafićima kad treba glasati? S pet glasova Đurović nije mogla biti primljena u vijeće da bi poslije bila izabrana za predsjednicu, objašnjava.
Tko (ni)je tko u pićanskom vijeću
Na početku ovotjedne sjednice bilo je prisutno osmero vijećnika: Đani Karlić (HSU) – potpredsjednik koji ju je otvorio, njegov stranački kolega Veljko Brenko, nositelj vlastite liste Lino Baškera, Silvano Smoković (HSS), nezavisni vijećnik Ivan Smilović te tri člana IDS-a: Branko Ružić, Bruno Lukež i Ardea Grgurić.
Od ukupno 11 vijećnika nedostajali su Jadranka Valković (IDS) i Boris Smoković (HSLS), a prazno je bilo mjesto koje je nekada zauzimao Livio Švić s Nezavisne liste Lina Baškere koji je dao ostavku.
Nakon odlaska troje IDS-ovaca preostalih petero vijećnika prima šestoga - Kristinu Đurović s liste Lina Baškere, ali ne prihvaća da je prisutan i sedmi vijećnik - Bernard Benazić (HSLS) kome je Smoković ustupio mjesto.
Benazić općina pićan Ružić