Predstavljena interdisciplinarna Internet-platforma Podzemni Grad XXI - Bivši rudnik u virtualnom svijetu

Predstavljena interdisciplinarna Internet-platforma Podzemni Grad XXI - Bivši rudnik u  virtualnom svijetu

13.12.2009. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo

Projekt "Europska interdisciplinarna internet-platforma Podzemni grad XXI", predstavljen je u petak u Puli. Platforma je rezultat međunarodne kulturne suradnje Hrvatske, Francuske, Austrije i Češke na području zaštite i promocije kulturno-industrijske baštine uz primjenu novih medija i novih tehnologija.

 

- Prvi je to projekt u Istri koji se financira iz programa Europske unije "Kultura 2007.

- 2013.", a nije pretpristupni fond, nego je namijenjen članicama EU-a. No, i Hrvatska kao buduća članica ima pravo pristupa, rekao je v.d. pročelnika županijskog Upravnog odjela za međunarodnu suradnju i europske integracije Oriano Otočan. Pročelnik županijskog Upravnog odjela za kulturu Vladimir Torbica istaknuo je da prioritet odjela imaju projekti koji dobivaju sredstva iz europskih fondova.

Voditelj i koordinator projekta Dean Zahtila iz neprofitne organizacije Labin Art Express (LAE) XXI rekao je da se ne radi samo o kulturnom projektu, već on uključuje i nove tehnologije te arheologiju, geodeziju i dizajn. Osnovna svrha pokretanja internet-platforme je povećanje vidljivosti projekta "Podzemni grad" s ciljem revalorizacije industrijske, arhitektonske i povijesne baštine bivšeg rudnika ugljena u Labinu i Raši te njegove zaštite uz potporu Europske komisije, privatnih i javnih donatora, sponzora i investitora, kroz osnivanje istoimene interdisciplinarne, internetske zajednice te virtualnog podzemnog grada, kao modela za izgradnju stvarnog, prvog podzemnog grada na svijetu.

Projekt "Podzemnog grada" iniciran je prije 11 godina kad je LAE dobio donaciju EU-a za otvaranje Kulturnog centra Lamparna koji je, kako je istaknuo Zahtila, lift za ulazak u "Podzemni grad". Prva faza osmišljavanja podzemnog grada uključuje 50 tisuća četvornih metara podzemnog prostora bivšeg rudnika. Projekt izrade virtualnog modela izgleda i načina funkcioniranja podzemnog grada pokrenut je prije dvije godine. Virtualni model će se zasnivati na sadašnjim dimenzijama i položaju bivšeg rudnika, a u izradi je trodimenzionalni model sadašnjeg stanja.

 

O tome će se održati niz radionica, a rast virtualnog grada, koji će imati i virtualne građane, moći će se pratiti na internetskim stranicama. Bit će pokrenuta i internetska zajednica arhitekata, umjetnika, dizajnera, znanstvenika, rudarskih inženjera i drugih stručnjaka kao i građana te drugih institucija koje će sudjelovati u razvoju virtualnog modela. Kroz internet-platformu simulirat će se situacije koje se mogu pojaviti u stvarnom gradu poput mikroklimatskih uvjeta i ekonomskih parametara.

 

Projekt je počeo u lipnju, a predviđeno trajanje je dvije godine. Vrijedan je ukupno 393,5 tisuća eura, a od toga će tijekom dvije godine Istarska županija i Grad Labin izdvojiti 30 tisuća eura, Ministarstvo kulture 45,5 tisuća, partneri 102,5 tisuća, LAE iz vlastitih sredstava 20 tisuća, a Europska komisija 195,6 tisuća eura. P. LUKEŽ

 

 UNDERGROUND CITY XXI_European Interdisciplinary Platform

 

podzemni grad labin art express dean zahtila projekt finaciranje podzemni grad XXI rudnik predpristupni fondovi virtualni grad LAE