Peticijom za pošteno tretiranje Istre

Peticijom za pošteno tretiranje Istre

8.4.2008. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo

Neshvatljivo je svima nama koji živimo u demokratskim pravnim državama da bi Istri, koja je doprinijela proračunu s deset milijardi kuna, mogao biti vraćen samo 71 milijun, pišu autori peticije

LABIN - Događaji oko ulaska u EU, Rockwoola, planirane nove termoelektrane na ugljen, kao i mizerni proračunski izdaci za Istru iz državnog proračuna, nisu ostali nezapaženi među istarskim iseljeništvom koje je nedavno pokrenulo internetsku peticiju »za pošteno tretiranje Istre«. Ona je naslovljena na predsjednika Stjepana Mesića, premijera Ivu Sanadera, predsjednika Sabora Luku Bebića te istarskog župana Ivana Jakovčića. Njen je inicijator istarski iseljenički aktivist Mario Viscovich, rodom s Labinštine, a dosad ju je potpisalo 40-ak Istrana, uglavnom iz New Yorka. Sa stranice www.petitiononline.com, na kojoj je objavljena i gdje se još može potpisati, nije razvidno je li ona i u fizičkom ili elektronskom obliku upućena primateljima.
 

- Mi istarski emigranti raspršeni diljem svijeta s velikim interesom pratimo zbivanja u Hrvatskoj preko medija. Ponosni smo kad je Hrvatska prikazana u pozitivnom svjetlu, ali žalosni kad čitamo da ne prednjači kad su u pitanju gospodarstvo, pravosuđe i ljudska prava, navodi se u peticiji.
- Neshvatljivo je svima nama koji živimo u demokratskim pravnim državama da bi Istri, koja je doprinijela proračunu s deset milijardi kuna, mogao biti vraćen samo 71 milijun, pišu autori peticije. Nadalje navode da »godinama gledaju cestu Pula - Rijeka i one ostale lokalne potpuno zapuštene«, i to usprkos tome što se Istru naziva i drugom Toscanom. U tom kontekstu protive se i novoj elektrani na ugljen te Rockwoolu.


- Kad su u pitanju greenfield investicije stranog kapitala, samo je zagađivačka industrija zainteresirana za poslovanje u Hrvatskoj, i to zbog toga što je nepoželjna u zemljama članicama EU-a, pišu iseljenici, koji su »osobito zabrinuti Vladinom privatizacijom Liburnija Hotela u Opatiji, Uljanika i drugih većih poduzeća u Istri«.


- Smatramo neprihvatljivim da se ti dragulji oduzimaju Istri bez ikakvih skrupula. Čovjek bi pomislio da hrvatska Vlada tretira Istru kao jednu daleku koloniju, a ne integralni dio države, navodi se u peticiji čiji su autori nezadovoljni činjenicom da Istrani zbog takve državne politike »i dalje moraju napuštati poluotok« pa zbog toga pozivaju državu da što prije »posluša glas istarskog naroda i promijeni kurs«.


U uredu premijera Sanadera potvrdili su nam da je predstojnica Katarina Fućak odgovorila na spomenutu peticiju i uputila je na razmatranje Ministarstvu regionalnog razvoja na čelu s Petrom Čobankovićem. Više nam nisu mogli reći, budući da je Fućak na službenom putu, a nemaju kod sebe dokumentaciju. U Županiji su nam pak rekli da će provjeriti jesu li primili peticiju te nas kasnije obavijestiti.

 

Piticiju i zahtjeve pročitajte u članku objavljenom 1.4.2008.

 

Foto: Miodrag Čerina 

Miodrag Čerina Istraski iseljenici Istra Peticija