Peti Legendfest osim u Pićnu održava se i u Novigradu

Peti Legendfest osim u Pićnu održava se i u Novigradu

22.7.2010. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Kultura

U Pićnu se 30. i 31. srpnja, te u Novigradu 1. kolovoza održava peti po redu "Legendfest - festival legendi, mitova i narodnih priča Istre". Organizira ga kao i zadnjih četiri godine zagrebačka udruga Val culture i općina Pićan, uz potporu Istarske županije, Turističke zajednice Istarske županije, grada Novigrada te drugih pokrovitelja i sponzora.  Od ove godine, 01. kolovoza 2010. Legendfest-u se pridružuje i grad Novigrad sa svojim festivalom "Lunasa Party", te tako postaje partner-festival. Tema ovogodišnjeg Legendfest-a su "Druidi i Kelti u Istri" !

Festival nije natjecateljskog karaktera, a ulaz na sve programe je besplatan! Ove godine je prijavljeno više od 40 prijava, te je selektor i umjetnički ravnatelj festivala Bojan Lakoš između prijavljenih odabrao 19, od toga 6 predstava, 2 izložbe, 3 performansa, 2 koncerta, a ostalo su razne projekcije filmova, radionice i slično.

Oba dana festivala u Pićnu nastupiti će: Trilja IV iz Zagreba sa "Vatrenim spektaklom", Armazonex iz Pule sa "Vremenskom kapsulom", Ri Teatar iz Rijeke sa predstavama "Čarobni dvor Istarski" i "I tako je nastala biska", Filip Ličanin sa "Ceremonijalnim Druidskim obredom", MILK iz Pule sa predstavom "Vile", Elis Baćac sa "Keltske božice i dekle", CZK Pokret zvuka iz Zagreba sa "Zov Kelta", Maja Dobrila iz Rijeke sa Predstavom "Polje snova". Igor Kordej, koji je napravio plakat i visual cijelog festivala, te Margareta Peršić i Tihana Ostreš imati će izložbu, radionice će imati Ana Ogrizović iz Zagreba i Bratstvo Sv. Mihovila iz Karlovca, biti će održana i modna revija Tajči Čekade, koncerte će održati Druyd band iz Zagreba i etno skupina Veja iz Pazina, a specijalni gost festivala je Drago Plečko koji će održati predavanje i projekciju filma pod nazivom "Eksperiment Scole - konačni dokaz zagrobnog života". Završni dio "pićanskog" dijela Legendfest-a postaje tradicionalno "Buđenje Zmaja Istarskoga", performance Ane Ogrizović u kojem sudjeluju svi sudionici i posjetitelji u povorci Pićnom, te na kraju borbom i spaljivanjem zmajeva na zidu Sv. Helene.

U Novigradu, 01. kolovoza nastupiti će Filip Ličanin sa "Ceremonijalnim Druidskim obredom", Armazonex iz Pule sa "Vremenskom kapsulom", modna revija Tajči Čekade, Drago Plečko će imati predavanje i projekciju filma pod nazivom "Je li čovjek projekcija svemira u malome", a kao centralni dio Legendfest-a u Novigradskom parku biti će izveden performance "4 elementa - 4 pola" u koprodukcijii Ri Teatra iz Rijeke i Centra za kulturu Pokret zvuka iz Zagreba.

"U ovom performance-u će se publici približiti Druidi u bezvremenom duhu keltske mudrosti koji prebiva u našoj Zemlji, Vodi, Vatri i Zraku putem modernog rituala drevnih glazbala i plesnih pokreta - umjetnost, ljepota i kreativan princip četiriju elemenata zajedno sa njihova četiri pola."

U Pićnu će se festival održati na 14 specifičnih lokacija u samoj staroj jezgri Pićna, a u Novigradu također u staroj jezgri, te u Novigradskom parku. U Pićnu neće biti automobila, a ugođaju će pridonijeti i ogromne bale sijena koje će biti raspršene po cijelom uličicama staroga grada. U Novigradu neće gorjeti umjetna rasvjeta, sve ulične svjetiljke, trgovine, kafići neće imati umjetnu rasvjetu već svijeće, lumine, baklje i slično. Time će se pridonijeti ugođaju programa, te nesmetanom gledanju vidljivih nebeskih tijela koje će se moći vidjeti kroz postavljeni teleskop u samom parku.

Sva tri dana festivala programi će se održavati od 18 pa do čak 01 sat iza ponoći, a većina predstava za djecu će se ponavljati i više puta na različitim lokacijama.  Desetak animatora obučenih u srednjevjekovne kostime, vampire, vještice, čarobnjake, divove, patuljke, vile, vilenjake i naravno Druide i Kelte, vodit će publiku kroz cjelokupni program. Oni će svojom pojavom „vratiti" Pićan i Novigrad ta tri  dana u neku nestvarnu prošlost. Naravno, biti će tu i nezaobilaznih zanata iz prošlosti, danas pomalo zaboravljenih, od kovanja željeza do pčelarenja kako se to nekad činilo.

 



LOKACIJE - PIĆAN:


A – PARK
A1 - RUBNI DIO PARKA
B – KAPELICA ISPOD PARKA
C – TRNOPLESARSKI TRG (glavni trg)
D – LIVADA KOD GROBLJA
E – ISPRED KATEDRALE NAVJEŠTENJA BLAŽENE DJEVICE
MARIJE
F – ZID „SV. HELENA“
G – ISPRED ZVONIKA (centar)
H – CRKVICA SV. MIHOVILA (iznad groblja)
I – BARUNOVA PALAČA (EX. BAKHOVA KUĆA)
J – KOD ŠTERNE (ODMAH POSLIJE ULAZA DESNO)
K – GALERIJA NA TRGU (izložbeni prostor)
L – ZGRADA OPĆINE – INFO CENTAR (izložbeni prostor)
X – NEPOZNATA LOKACIJA, KONOBE, GDJE MAJA IZVODI

PETAK, 30/07/2010 - PIĆAN
LOKACIJA A1
19 – 24 sata – Legendsajam
LOKACIJA K
20 – 24 sata – izložba Igora Kordeja (otvorenje u 20 sati)
LOKACIJA L
19 – 24 sata – izložba lutaka Margarete Peršić i Tihane Ostreš (svečano otvorenje u 19 sati)
18 – 24 sata – Info centar
LOKACIJA G
18 - 21 sat - Radionica „Prstić vilenjaci iz prve ruke“, voditeljice: Tihana Ostreš i Margareta Peršić
18-21 sat: Buđenje Zmaja Istarskog, likovna radionica na otvorenom-dnevnik svih posjetioca, autor Ana Ogrizović, priprema i realizacija: Ana Ogrizović (izrađivanje, stvaranje, buđenje Zmaja Istarskog, priprema za završni performance)
22.30 sati – „Vatreni spektakl“, Trilja IV, Zagreb, predstava za djecu i odrasle
22 sata – Druyd band, Zagreb, koncert
LOKACIJA X (nepoznata lokacija)
18.30, 19.30, 20.30 sati: "Polje snova", glazbeno-scenski performance, bajka za djecu i odrasle, Studio kazališnih istraživanja, Rijeka - skupljanje djece za ovaj performance je u 18.15; 19.15; 20.15 na lokaciji G i onda ih animator vodi zatvorenih očiju do uvijek druge lokacije
LOKACIJA I
Od 18 do 24 sata – „Vremenska kapsula“ – Armazonex Familly, Pula
LOKACIJA H
19 sati - „Čarobni dvor Istarski“, Ri Teatar, Rijeka, predstava za djecu, Nataša Tepša i David Petrović
20 sati - predavanje i projekcija filma Draga Plećka
23 sata - Druyd band, Zagreb, koncert
00.00 sati - „Ceremonijalni Druidski obred“, Filip Ličanin, Rijeka
LOKACIJA A
Od 18 do 21 sat - Radionica Keltskog nakita, Bratstvo Sv. Mihovila, Karlovac
20.30 sati - „I sutra kroz jučer“, performance, Bratstvo Sv. Mihovila, Karlovac
LOKACIJA B
21 sat - „I tako je nastala biska“, Ri Teatar, Rijeka, predstava za odrasle
LOKACIJA C
21.30 sati – Svečano otvorenje festivala
21.35 sati – „Vile“, kazalište MILK, Pula, predstava za djecu i odrasle
LOKACIJA D
20.30 sati - „Zov kelta“, Centar za kulturu Pokret zvuka, Zagreb, plesna predstava
21.15 sati - Druyd band, Zagreb, koncert
22.45 sati - Modna revija Tajči Čekada
LOKACIJA F
19 sati - „Zov kelta“, Centar za kulturu Pokret zvuka, Zagreb, plesna predstava
19.45 sati – „Čarobni dvor Istarski“, Ri Teatar, Rijeka, predstava za djecu, Nataša Tepša i David Petrović
20.30 sati - „I tako je nastala biska“, Ri Teatar, Rijeka, predstava za odrasle
21 sat - „Keltske božice i dekle“, scensko pripovjedanje za djecu i odrasle, Elis Baćac
LOKACIJA E
20 sati - „Keltske božice i dekle“, scensko pripovjedanje za djecu i odrasle, Elis Baćac
20.30 sati - „Čarobni dvor Istarski“, Ri Teatar, Rijeka, predstava za djecu, Nataša Tepša i David Petrović
21 sat - Lakrdijaški show, Trilja IV, Zagreb
23.00 sati – Svečani domjenak za uzvanike i VIP osobe
LOKACIJA J
19 sati - „Keltske božice i dekle“, scensko pripovjedanje za djecu i odrasle, Elis Baćac

--------------------------------------------------------------------------

SUBOTA, 31/07/2010 - PIĆAN
LOKACIJA A1
19 – 24 sata – Legendsajam
LOKACIJA K
18 – 24 sata – izložba Igora Kordeja
LOKACIJA L
18 – 24 sata – izložba lutaka Margarete Peršić i Tihane Ostreš
18 – 24 sata – Info centar
LOKACIJA G
18 - 21 sat - Radionica „Prstić vilenjaci iz prve ruke“, voditeljice: Tihana Ostreš i Margareta Peršić
18 - 22 sata: Budjenje Zmaja Istarskog, likovna radionica na otvorenom-dnevnik svih posjetioca, autor Ana Ogrizović, priprema i realizacija: Ana Ogrizović (izradjivanje, stvaranje, budjenje Zmaja Istarskog, priprema za završni performance)
22 sata - Druyd band, Zagreb, koncert
LOKACIJA G - C - A - D - H - D - A1 - G - F
Od 22.30 do cca 23.15 sati - "Zmaj Istarski" performance Ane Ogrizović, povorka kroz cijeli grad Pićan uz sudjelovanje svih posjetioca i sudionika festivala + "Buđenje Zmaja Istarskog" - završni performance uz sudjelovanje Druyd Banda i Trilja IV - LOKACIJA F - ZATVARANJE FESTIVALA
LOKACIJA C
21 sat - koncert glazbene skupine Veja, Pazin
LOKACIJA X (nepoznata lokacija)
18.30, 19.30, 20.30 sati: "Polje snova", glazbeno-scenski performance, bajka za djecu i odrasle, Studio kazališnih istraživanja, Rijeka - skupljanje djece za ovaj performance je u 18.15; 19.15; 20.15 na lokaciji G i onda ih animator vodi zatvorenih očiju do uvijek druge lokacije
LOKACIJA I
Od 18 do 24 sata – „Vremenska kapsula“ – Armazonex Familly, Pula
LOKACIJA H
19 sati – Lakrdijaški show, Trilja IV, Zagreb, predstava za djecu i odrasle
20 sati - predavanje i projekcija filma Draga Plećka
21.30 sati - „Ceremonijalni Druidski obred“, Filip Ličanin, Rijeka
LOKACIJA D
Od 18 do 21 sat - Radionica Keltskog nakita, Bratstvo Sv. Mihovila, Karlovac
19.30 sati - „I sutra kroz jučer“, performance, Bratstvo Sv. Mihovila, Karlovac
21 sat - „Zov kelta“, Centar za kulturu Pokret zvuka, Zagreb, plesna predstava
21.45 sati - Modna revija Tajči Čekada
LOKACIJA F
19 sati – „Zov kelta“, Centar za kulturu Pokret zvuka, Zagreb, plesna predstava
20 sati - „Čarobni dvor Istarski“, Ri Teatar, Rijeka, predstava za djecu, Nataša Tepša i David Petrović
21 sat – „I tako je nastala biska“, Ri Teatar, Rijeka, predstava za odrasle
LOKACIJA E
19.30 sati - „Keltske božice i dekle“, scensko pripovjedanje za djecu i odrasle, Elis Baćac
20 sati – „Zov kelta“, Centar za kulturu Pokret zvuka, Zagreb, plesna predstava
20.30 sati - Druyd band, Zagreb, koncert
21 sat - „Čarobni dvor Istarski“, Ri Teatar, Rijeka, predstava za djecu, Nataša Tepša i David Petrović
LOKACIJA B
19 sati - „Čarobni dvor Istarski“, Ri Teatar, Rijeka, predstava za djecu, Nataša Tepša i David Petrović
20.30 sati - „Keltske božice i dekle“, scensko pripovjedanje za djecu i odrasle, Elis Baćac
21.45 sati – „I tako je nastala biska“, Ri Teatar, Rijeka, predstava za odrasle
LOKACIJA J
18.45 sati - „Keltske božice i dekle“, scensko pripovjedanje za djecu i odrasle, Elis Baćac
20 sati – „I tako je nastala biska“, Ri Teatar, Rijeka, predstava za odrasle
21 sat - Druyd band, Zagreb, koncert

--------------------------------------------------------------------------------------------

NOVIGRAD
-------------

NEDJELJA, 1/08/2010 - NOVIGRAD
21 sat - predavanje i projekcije, Drago Plećko - lokacija F
Od 19 do 00 sati - Vremenska kapsula - lokacija E

NOVIGRADSKI PARK
21 sat – modna revija Tajči Čekade - kroz gotovo cijeli park (zvukovi iz svih dijelova parka, sa lokacija A; B; C i D)
21.30 sati – performance ZEMLJA - lokacija A
21.45 – ZRAK - lokacija B
22 – VATRA - lokacija C
22.15 – VODA - lokacija D
22.30 – ZEMLJA - lokacija B
22.45 – ZRAK - lokacija C
23 – VATRA - lokacija D
23.15 – VODA - lokacija A
23.30 – Druidski obred Filipa Ličanina - lokacija X (centar parka) - spajanje sa ZEMLJOM, ZRAKOM, VATROM I VODOM
00 – uz pomoć zvukova iz svih dijelova parka gdje su ZEMLJA, ZRAK, VATRA, VODA - istovremeno svi performance-i na svojim lokacijama, spajanje u jedan zajednički zadnji performance na jednoj lokaciji (pridružuju se animatori i svi ostali)
Oko 00.30 - KRAJ

Kroz cijeli park publiku vode 4 animatora obučena u Kelta, Druida, vilu i vješticu, te ih upućuju što, gdje i kada mogu vidjeti cijeli događaj.

LOKACIJE A, B, C, D, E i X ĆE BITI NAKNADNO DOGOVORENE I TO JE NAJVAŽNIJE DA ZNAJU ANIMATORI KOJI IONAKO PUBLIKU VODE KONSTANTNO OD PROGRAMA DO PROGRAMA.


ULAZ NA SVE PROGRAME U PIĆNU I NOVIGRADU JE BESPLATAN !!!!!!!!!!

legendfest legende mitovi pićan