Otvorena izložba "Osvit tehnologije" u Narodnom muzeju
11.12.2007. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Kultura
»Osvit tehnologije« naziv je gostujuće izložbe zagrebačkog Arheološkog muzeja koja se do sredine siječnja može razgledati u Narodnom muzeju u Labinu. Riječ je o svojevrsnoj prezentaciji rezultata projekta dr. Ivora Karavanića, profesora na katedri za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, i mr. Jacqueline Balen, kustosice spomenutoga muzeja, koji su ovom izložbom, a koju prati odličan katalog, uspješno predstavili najvažnije proizvodne pronalaske kamenog i bakrenog doba.
Nastojalo se predočiti koliko su ti pronalasci utjecali na promjene načina života pretpovijesnoga čovjeka, koliko su mu izloženi predmeti olakšali njegovu prilagodbu i preživljavanje u različitim klimatskim uvjetima i okolišu. Zanimljivost izložbe su i zorni prikazi znanstvenih metoda kojima se dolazi do vjernih rekonstrukcija pretpovijesnih tehnologija.
Pretpovijesna je tehnologija uvelike utjecala na razvoj ljudskog roda. U početku je olakšala opstanak i pripomogla povećanju populacije, a poslije je omogućila čovjeku jači utjecaj na okoliš. Izlošci iz razdoblja paleolitika različiti su kameni sjekači, šiljci i sječiva koji se međusobno razlikuju različitom duljinom radnih rubova. Tijekom paleolitika veliku važnost imala je i obrada organskih materijala, a pojavom nakita i umjetnosti tehnologija prestaje biti strogo funkcionalna. U mezolitiku izrađuju se mikroliti, vrlo sitni kameni komadići koji su najčešće služili za izradu ubojitoga lovačkog oružja. Konačno se u neolitiku kamen počinje obrađivati glačanjem, što se lijepo vidi na dvije izložene sjekire.
Napredak proizvodnje kamenog i koštanog oruđa, njihovo tehnološko usavršavanje i kvalitetnija izrada dokazuju da je s vremenom još u paleolitiku došlo do određene specijalizacije, a traženje sirovina i eksploatacija kamena vodila je daljnjemu razvoju.
Potkraj neolitika čovjek je zakoračio u tehnološke procese proizvodnje metala, isprva oslanjajući se samo na površinske nalaze elementarnog bakra.
Međutim, potkraj eneolitika započelo se s lijevanjem u dvodijelnim kalupima. Ovaj veliki tehnološki razvoj- serijska proizvodnja metalnih predmeta - revolucionarna je tekovina koju su nam ostavili baštinici kulture tijekom 3. tisućljeća prije Krista. Iz temelja je promijenjena ekonomija, u kojoj stočarstvo i metalurgija postaju najvažnije grane gospodarstva što dovodi i do velikih društvenih diferencijacija.
Najatraktivniji izložak, prema riječima kustosa Vedrana Kosa, je sjekač pronađen na lokalitetu Šandalj pokraj Pule. Ova alatka iz donjeg paleolitika možda pripada skupini najstarijih alatki Europe, koje zajedno s drugim nalazima upućuju na prisutnost čovjeka na našem kontinentu već skoro milijun godina.