OŠ V. Širola Pajo iz Nedešćine se posebnim programom prisjetila Renata Percana

OŠ V. Širola Pajo iz Nedešćine se posebnim programom prisjetila Renata Percana

7.11.2023. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Kultura

U matičnoj školi V.Š.Pajo u Nedešćini 6. studenog 2023. je održana svečanost u čast i sjećanje na život i rad poznatog umjetnika Renata Percana. Prigodan poetski i glazbeni program te izložbu likovnih radova pripremile su učiteljica likovne kulture, Narcisa Adalgisa Škopac i učiteljica hrvatskog jezika, Suzana Cvijić Jeremić s učenicima od 5. do 8. razreda.

Na satu likovne kulture učenici 7. razreda odabrali su jedan fragment, dio Percanova crteža; ,,U čast Alberta Kinerta“. Albert Kinert, hrvatski je slikar, grafičar, crtač, ilustrator i likovni pedagog. Renato Percan je diplomirao u njegovoj klasi na Zagrebačkoj akademiji likovnih umjetnosti.

Učenici su odabrani fragment, dio crteža, obradili u crtačkoj tehnici. Oblike su gradili strukturnim točkama raznih debljina i strukturnim gradbenim crtama. Nastali crtež poslužio je učenicima, malim grafičkim dizajnerima, kao jedan od elemenata kompozicije pri osmišljavanju plakata. Plakat je oblik grafičkog dizajna. Idejno rješenje oblikovanih plakata učenika kombinacija je crtaćih i slikarskih likovnih tehnika.

Ovom izložbom plakata učenici Osnovne škole ,,Vitomir Širola- Pajo“ i Osnovne škole Matije Vlačića oglašavaju Percanovu zamišljenu izložbu crteža povodom 10. obljetnice smrti u holu škola.


U glazbenom dijelu svečanosti predstavili su se naši učenici, virtuozi na različitim instrumentima. Gabrijela Belušić, učenica 4. razreda  je savršeno i emotivno odsvirala poznatu kompoziciju na klaviru . Lorin Jovanović  je  temperamento i upečatljivo interpretirala glazbenu temu na klaviru. Prekrasnom, jedinstvenom i moćnom Habanerom predstavila se Sara Vojić na gitari. Impresivnu, bogatu i zanimljivu  kompoziciju ,,Amelie“ maestralno je izvela Ana Fonović na klaviru. Čarobnu Sonatinu u C-duru snažno i dirljivo je izveo Luka Širol na gitari, a Klara Špodnjak je izvela prpošnu i veselu ,,Musette“.

U poetskom dijelu programa predstavio se Luka Širol koji je kazivao vlastite stihove na cakavici podsjećajući nas na ljubav Renata Percana prema istarskom zavičaju i ljudima. O djetinjstvu i školovanju Renata Percana govorili su Luka Blašković i Tomislav Brož, a Vito Načinović i Alen Bojkić su nam pričali o trnovitom umjetnikovu putu. Filip Balaban je pričao o  ljubavi umjetnika prema Istri koja mu je bila neiscrpno vrelo inspiracije. U traženju biografskih podataka učenici su iščitavali knjigu Regine Percan ,,Život s Renatom“.

Renato Percan je naš nepresušni izvor ideja, uvijek uzor u majistorskoj perfekciji crteža; u njegovim crtežima ima atmosfere Trgeta, Labinštine, duha oranica i pašnjaka našega kraja. Ono što je važno istaknuti je da uvijek osvježava našu kreativnost i potiče učenike na neograničene uzlete maštovitosti.

Narcisa Asdalgisa Škopac, prof. i Suzana Cvijić Jeremić, prof.

Galeriju fotografija možete pogledati na linku:

U glazbenom dijelu svečanosti predstavili su se naši učenici, virtuozi na različitim instrumentima. Gabrijela Belušić, učenica 4. razreda  je savršeno i emotivno odsvirala poznatu kompoziciju na klaviru . Lorin Jovanović  je  temperamento i upečatljivo interpretirala glazbenu temu na klaviru. Prekrasnom, jedinstvenom i moćnom Habanerom predstavila se Sara Vojić na gitari. Impresivnu, bogatu i zanimljivu  kompoziciju ,,Amelie“ maestralno je izvela Ana Fonović na klaviru. Čarobnu Sonatinu u C-duru snažno i dirljivo je izveo Luka Širol na gitari, a Klara Špodnjak je izvela prpošnu i veselu ,,Musette“.

U poetskom dijelu programa predstavio se Luka Širol koji je kazivao vlastite stihove na cakavici podsjećajući nas na ljubav Renata Percana prema istarskom zavičaju i ljudima. O djetinjstvu i školovanju Renata Percana govorili su Luka Blašković i Tomislav Brož, a Vito Načinović i Alen Bojkić su nam pričali o trnovitom umjetnikovu putu. Filip Balaban je pričao o  ljubavi umjetnika prema Istri koja mu je bila neiscrpno vrelo inspiracije. U traženju biografskih podataka učenici su iščitavali knjigu Regine Percan ,,Život s Renatom“.

Renato Percan je naš nepresušni izvor ideja, uvijek uzor u majistorskoj perfekciji crteža; u njegovim crtežima ima atmosfere Trgeta, Labinštine, duha oranica i pašnjaka našega kraja. Ono što je važno istaknuti je da uvijek osvježava našu kreativnost i potiče učenike na neograničene uzlete maštovitosti.

Narcisa Asdalgisa Škopac, prof. i Suzana Cvijić Jeremić, prof.

U glazbenom dijelu svečanosti predstavili su se naši učenici, virtuozi na različitim instrumentima. Gabrijela Belušić, učenica 4. razreda  je savršeno i emotivno odsvirala poznatu kompoziciju na klaviru . Lorin Jovanović  je  temperamento i upečatljivo interpretirala glazbenu temu na klaviru. Prekrasnom, jedinstvenom i moćnom Habanerom predstavila se Sara Vojić na gitari. Impresivnu, bogatu i zanimljivu  kompoziciju ,,Amelie“ maestralno je izvela Ana Fonović na klaviru. Čarobnu Sonatinu u C-duru snažno i dirljivo je izveo Luka Širol na gitari, a Klara Špodnjak je izvela prpošnu i veselu ,,Musette“.

U poetskom dijelu programa predstavio se Luka Širol koji je kazivao vlastite stihove na cakavici podsjećajući nas na ljubav Renata Percana prema istarskom zavičaju i ljudima. O djetinjstvu i školovanju Renata Percana govorili su Luka Blašković i Tomislav Brož, a Vito Načinović i Alen Bojkić su nam pričali o trnovitom umjetnikovu putu. Filip Balaban je pričao o  ljubavi umjetnika prema Istri koja mu je bila neiscrpno vrelo inspiracije. U traženju biografskih podataka učenici su iščitavali knjigu Regine Percan ,,Život s Renatom“.

Renato Percan je naš nepresušni izvor ideja, uvijek uzor u majistorskoj perfekciji crteža; u njegovim crtežima ima atmosfere Trgeta, Labinštine, duha oranica i pašnjaka našega kraja. Ono što je važno istaknuti je da uvijek osvježava našu kreativnost i potiče učenike na neograničene uzlete maštovitosti.

Narcisa Asdalgisa Škopac, prof. i Suzana Cvijić Jeremić, prof.

Fotografije s obilježavanja obljetnice možete pogledati na linku:

RENATO PERCAN


Link

oš vitomir šiurola pajo renato percan