Nataša Janjić, Amar Bukvić i Slavoljub Stanković kao labinsko "Proljeće naroda"

Nataša Janjić, Amar Bukvić i Slavoljub Stanković kao labinsko "Proljeće naroda"

10.12.2010. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Kultura

Preporađa li se labinska zimska kulturna scena nakon godina zatišja, teško je reći gledajući ovako malo razdoblje, no nedvojivo je kako se nešto počelo događati u provincijskome gradiću. Naime, ovotjedna gostovanja eminentne kazališne scene Hrvata i balkanskoga autora pred kojim je veliki međunarodni uspjeh, svakako nisu zanemariva, a Labin kao da se opire crnilu kojeg sprema lokalna i državna politička elita.


Početak tjedna poslužio je kao welness trening mozga i emocija, upriličen u labinskome kinu. Prekidi, u produkciji kazališta Planet Art, donijeli su Labinu nešto što svakako nije često u ovakvoj sredini – ultramoderni dramski komad američkoga redatelja, dobitnika Pulitzerove nagrade, Michaela Cristofera. Žanr romantične komedije vrlo je često doživljavan kao suviše trivijalan, a najčešće i nepravedno zanemarivan u okvirima visokoobrazovanih, kojima bi Prekidi i više nego dobrodošli. Priča prati Stevea, kojeg je utjelovio vrlo popularan glumac Amar Bukvić, te mlada priznata glumica Nataša Janjić, koji se slijedom životnih okolnosti i radnih obveza, razmišljanja i emocija, iznova rastaju i sastaju, dok konačno ne pronađu svoje srodne duše. Iako je ekipa koja je radila na komadu, predvođena redateljem Markom Torjancem, vrlo poznata u okvirima Hrvatske, to Labinjanima i nije bilo velikoga značaja, pošto ipak nisu u velikom broju pohlili u sjedala Kina. Ipak, možda su trebali, pošto je priča koja govori o odlasku i dolasku, rastanku i ponovnu susretu vrlo česta u našem mentalnom sklopu, ali i okruženju.


Sredinom tjedna, za sve obožavatelje kulture čitanja, bila je rezervirana za posjet Gradskoj knjižnici, gdje je upriličeno gostovanje beogradskog autora Slavoljuba Stankovića. Ovaj je autor po mnogočemu poseban, od osebujnoga izgleda, pa sve do stila pisanja, koji je pomalo, kako bi rekli oštri jezici, light. Tu površnost Stanković je analogijski objasnio na susretu, koji ponovno, nimalo začuđujuće, nije okupio publiku kakvu ovakav autor doista zaslužuje. On kaže kako je tema njegova Splita, koji je bio promoviran u Knjižnici, vrlo teška, i upravo zbog toga stil mora biti jednostavan, kako bi čitatelj vrlo lako mogao shvatiti poruku, ali i snažne emocije koje nosi. Jednosatan razgovor, moderiran od strane iskusne Morin Kudić, protekao je u ugodnoj interakciji s publikom, kojoj je Stanković pri samome početku pročitao dio svoja Splita, ali i kojoj je povjerio crtice iz bogatog autobiografskog i biografskog života likova.


Kulturna se scena polako i sigurno budi, dok ona mladenačka, dakle zabavna, istim tim stopama zamire. Posljednje bilo života zabavne scene Labina mladi osjećaju reanimacijom, do koje dolaze odlascima u nebrojene kafiće, no naznake su da bi uskoro, uslijed preopterećenja, moglo doći do infarkta miokarda.

amar bukvić prekidi predstava kultura knjiga slavoljub stanković split planet art nataša janjić