Knapić: Općina Raša u postupku izdavanja 100 hektara poljoprivrednog zemljišta

Knapić: Općina Raša u postupku izdavanja 100 hektara poljoprivrednog zemljišta

30.9.2008. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Gospodarstvo

Pročelnik Županijskog odjela za poljoprivredu Milan Antolović obznanio je nedavno model revitalizacije stočarstva u Istri. Kao što smo pisali, prema tom bi se prijedlogu gradovi i općine trebali aktivno uključiti i financirati izgradnju farma krava. Tako bi, prema planu, do ulaska u Europsku uniju svaka od 41 jedinice lokalne uprave i samouprave trebala podići po jednu farmu sa stotinu krava i pripojiti joj poljoprivredno zemljište.

Zatim bi farme dali zainteresiranim stočarima u koncesiju. Pokušali smo doznati što o tako ambicioznom planu i velikom financijskom zalogaju misle gradonačelnici. Za većinu je to bio prvi glas i pomalo su ostali zatečeni.


Valter Flego, gradonačelnik Buzeta: Problem je u tome što zainteresiranost za uzgoj krava drastično opada. Nema interesa za stočarstvo. Zbog toga pokušavamo sačuvati barem postojeće farme i broj grla, jer ih je svakim danom sve manje. Grad Buzet daje poticaje od 20 lipa po litri mlijeka, deset lipa za prijevoz, sto kuna za osjemenjivanje krava, te 500 kuna za prvotelke. Proteklih se sedam godina dvostruko smanjio otkup mlijeka u ovom kraju, gdje je tradicionalno stočarstvo najrazvijenije u Istri. Tako je u svibnju 2000. godine bilo 175 kooperanata koji su isporučili mjesečno 122.500 litara mlijeka, a u svibnju 2007. godine samo 64 kooperanta sa 67.700 litara isporučenog mlijeka.


Josip Knapić, načelnik Općine Raša: Prvi put čujem za ovaj prijedlog. Općina ima poljoprivrednog zemljišta i upravo smo u postupku davanja u zakup sto hektara. Neki od zakupaca zemljište će koristiti za uzgoj stočne hrane. Veliki problem predstavlja nam 219 hektara zemljišta koje je Fond za privatizaciju dobio nakon zatražene revizije. Općina se žalila na sudsku odluku i tražimo povrat zemljišta, ali je postupak još uvijek na sudu. U međuvremenu zemljište već godinama ostaje nekorišteno i zarasta u korov.


Lorella Limoncin Toth, gradonačelnica Buja: Ne može Grad investirati bez gospodarskog programa i u ono područje koje ne poznaje. To je vrlo teško realizirati. Uzgajivači stoke najbolje znaju što im treba i za što su zainteresirani, a mi smo tu da pomognemo primjerice kreditima, poticajima i poljoprivrednim zemljištem. Ove smo godine prvi puta u proračunu izdvojili sredstva za stočarstvo, ali ih još nismo potrošili. Ovih dana moramo operacionalizirati plan i utvrditi kriterije, što ćemo napraviti u suradnji s udrugom uzgajivača. Isto tako mnogim smo stočarima dali u zakup ili prodali poljoprivredno zemljište. Upravo je u tijeku još jedan natječaj za one koji se do sada nisu uključili.
Klaudio Vitasović, gradonačelnik Vodnjana: Nisam baš upoznat s detaljima programa, ali smo voljni pomoći kako maslinarima, vinogradarima tako i stočarima. Trebalo bi poticati i uvesti više reda, pogotovo u ovčarstvu. Hoće li se koristiti ovaj ili onaj oblik poticaja stočarstvu, tek treba vidjeti. Grad Vodnjan putem Agroturista značajno sufinancira podizanje novih nasada i edukaciju. Što se tiče poljoprivrednog zemljišta, na posljednjoj smo sjednici Poglavarstva odlučili dati u zakup 380 hektara i čekamo suglasnost države. Nadamo se da ćemo natječaj moći objaviti do kraja ove godine. Prvotno smo planirali prodaju poljoprivrednog zemljišta, ali s obzirom na previsoku cijenu za poljoprivrednike, promijenili smo program i odlučili se za zakup.

J. ORLIĆ

Josip Knapić Raša poljoprivredno zemljište zakup stočarstvo Milan Antolović financiranje farme gospodarstvo stoka koncesija