Istarski liječnici odbili naplaćivati participaciju
3.1.2009. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo
Participaciju ne naplaćujemo iz protesta prema zdravstvenoj reformi koja propisuje manju glavarinu za 20 posto. Ako, pak, pacijentima ne damo skupe lijekove ili bolovanje, možemo si povratiti trećinu plaće, upozorava liječnik Vlado Bjelajac
Gotovo svi obiteljski liječnici iz Istre, pedijatri i nekoliko ginekologa oglušili su se na zdravstvenu reformu ministra Darka Milinovića i odbili od 1. siječnja u primarnoj zdravstvenoj zaštiti naplaćivati participaciju od 15 kuna. Time su se liječnici iz Istarske županije priključili stotinama svojih kolega diljem Hrvatske udruženih u Koordinaciju hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) koja bojkotira naplaćivanje participacija od svojih pacijenata.
- Prema našim informacijama, više od 95 posto liječnika opće medicine iz Istre odbilo je naplatiti participaciju, odnosno, nismo preuzeli blokove za njeno naplaćivanje koje nam je dostavio Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, kazao je obiteljski liječnik Vlado Bjelajac iz Istarskih domova zdravlja u Rovinju, jedan od liječnika okupljenih u KoHOM-u. S kolegama se dogovara putem mail liste koja trenutno broji 690 članova, a broj nezadovoljnika svakodnevno raste.
- Participaciju ne naplaćujemo iz protesta prema zdravstvenoj reformi koja propisuje da nam se smanji glavarina za 20 posto. Pruža nam se šansa da vratimo deset posto glavarine ako zadovoljimo takozvanu indeksaciju, odnosno ako ne prekoračimo potrošnju lijekova i dane bolovanja koje propisujemo pacijentima. Drugim riječima, ako pacijentima ne dam skupe lijekove ili bolovanje, mogu si povratiti trećinu plaće!, upozorava Bjelajac te ističe da bi prema zdravstvenoj reformi liječnici sljedećih deset posto glavarine trebali vratiti ako rade neke praktične zahvate, poput vađenja konca, ispiranja ušiju ili EKG-a.
- No, to nije točno jer mi te zahvate i inače radimo, njih nema mnogo, a, osim toga, njihove su cijene toliko male da najviše možemo povratiti tri do četiri posto glavarine. Primjerice, EKG košta 25 kuna, a ako uračunamo amortizaciju aparata, prava zarada je između pet i deset kuna. Očito je da su se u resornom ministarstvu preračunali jer pri izradi reforme nisu kontaktirali liječnike koji zaista rade u praksi, već one koji su zaposleni u administraciji u Zavodu za javno zdravstvo i sličnim ustanovama, objašnjava Bjelajac.
Kako saznajemo od nekoliko pulskih liječnika obiteljske medicine, svi su doktori iz primarne prakse potpisali peticiju kojom podržavaju zahtjeve KoHOM-a.
- Bojkotiramo i mi. Odaziv je velik i mislim da su svi u Puli odlučili da neće naplaćivati participaciju, kazala je liječnica obiteljske medicine Branka Mandelović-Rajko, koja svoju ordinaciju ima u zakupu Doma zdravlja u Puli. Jedan od razloga odbijanja naplate je i taj što bi ponovno uvođenje participacije i silne papirologije dodatno opteretilo posao liječnika nauštrb pacijenata.
No, dok mnogi liječnici odbijaju naplatiti zdravstvenu pristojbu, u ljekarnama se od 1. siječnja uredno naplaćuje 15 kuna po svakom receptu. Voditeljica pulske ljekarne Centar magistrica Ivanka Živković kazala je da je bila dežurna upravo za doček i da je već nekoliko minuta nakon ponoći uveden novi sistem naplaćivanja participacije.
- Većinom su se te noći tražili lijekovi za djecu, antibiotici i slično, a budući da su djeca oslobođena plaćanja, prigovora građana nije bilo. No, ni dan kasnije participacija nije uzrokovala probleme za ljekarne, kazala je Živković.
Napomenula je da se 15 kuna naplaćuju čak i oni recepti koje je liječnik izdao u prošloj godini. Mnoge je građane zatekla činjenica da se odsad plaćaju i tzv. plavi recepti koji su do prije tri dana bili besplatni za sve.
Participacije su oslobođeni jedino oni koji imaju dopunsko osiguranje ili ulaze u kategoriju građana kojima participaciju pokriva država, a to su djeca, studenti, nezaposleni, osobe teškog socijalnog statusa te bolesnici koji imaju neku od 170 dijagnoza koje se nalaze na popisu bolesti za koje se lijek ne plaća. Kako bi bili oslobođeni plaćanja participacije, građani, uz zdravstvenu knjižicu, moraju priložiti potrebne dokumente s kojima dokazuju svoj status.
M. JERIN
participacija bojkot liječnici primarna zdravstvena zaštita zdravstvo Ivana Živković skupoća standard