Istarski krak afere Bankomat: u javnosti se sve češće spominje i ime Đanija Bažona
23.2.2010. // T - portal // Objavljeno u kategoriji Crna kronika
U jeku istrage poslovanja Hrvatske poštanske banke, čiji su čelnici osumnjičeni za odobravanje višemilijunskih kredita bez pokrića u imovini dužnika, po svemu sudeći istražitelji će se morati spustiti i do Istre.
HPB je, naime, 2007. i 2008. godine dala 88,8 milijuna kuna kredita tvrtki Nominat d.o.o. sa sjedištem u Zagrebu, uz založno pravo na zemljište u Dugoj Uvali, Općina Marčana, u neposrednoj blizini već izgrađenog hotela i turističkog naselja Croatia, službeno procijenjeno na svega 755.900 kuna.
Podsjetimo, u Općini Marčana su više godina trajali sukobi oko donošenja Prostornog plana, gdje se optuživalo općinske čelnike kako su radili u korist pojedinaca i tvrtki koje nemaju sjedište u Općini, a na štetu žitelja. Prostorni je plan stoga na snagu stupio tek koncem prošle godine.
Jedan od sumnjivih poslova koji se dogodio u Dugoj Uvali je i kupovina, odnosno knjiženje javnosti malo poznate tvrtke Nominat na 94.283 m2 šumskog zemljišta, kojim se potom baratalo kao pokrićem za višemilijunske kredite kod HPB-a.
Najprije je tvrtku Veris Trgovina osnovao stanoviti Mario Ježić iz Zagreba. Ježić je naručio elaborat procjene tržišne vrijednosti zemljišta u Dugoj Uvali. U listopadu 2006. procjenitelj Mirko Kožulj je tada šumsko zemljište koje je Veris kupio u Dugoj Uvali procijenio na 755.900 kuna, nakon čega je Veris osnovao tvrtku Nominat i te nekretnine unio u njen temeljni kapital. Za direktora Nominata imenovan je Željko Brekalo iz Sesveta. U kapital Nominata, su, dakle, uz uobičajeni temeljni ulog od 20.000 kuna, unijete navedene nekretnine u vrijednosti od 755.900 kn. Iz ugovora Verisa i Nominata iz prosinca 2006. godine vidljivo je da je vrijednost unijetih nekretnina ''misteriozno'' porasla na 33 milijuna kuna, od čega je 32,2 milijuna kuna iznos potraživanja Hrvatske poštanske banke d.d. s osnova upisanog založnog prava na nekretnini pod brojem Z-949/06. Pod tim su brojem zapravo skrivene sve zemljišne čestice iz Duge Uvale s kojima je cijeli posao i pokrenut.
Na tom je zemljištu najprije postojala hipoteka za kredit HPB-a od 4.350.000 eura, što je kasnije brisano, potom slijedi hipoteka zagrebačke Nava banke za kredit u visini od 9 milijuna kuna, što je također brisano, a zatim u prosincu 2007. slijedi HPB-ovo založno pravo za kredit od 55,8 milijuna kuna te još jedno, u listopadu 2008., na 33 milijuna kuna, što je i dalje aktivno.
U tvrtki Nominat Glas Istre i Mehanika
Tijekom svih ovih kreditnih poslova odvijale su se zanimljive vlasničke promjene u Nominatu, zbog kojih je vjerojatno Nominat i osnovan. Brekalo je u travnju 2008. godine ugovorom prenio 70 posto udjela u Nominatu na tvrtku Mehanika d.d. Pula (vidi PDF). Ugovor u ime Mehanike potpisuje član Uprave Predrag Škuljević. Već za osam mjeseci, 8. prosinca 2008. godine Mehanika od svojih 70 posto udjela u Nominatu 20 posto prenosi tvrtki Glas Istre. Time od 31,4 milijuna kuna temeljnog kapitala Nominata na Brekalu ostaje 9,4 milijuna kuna, Mehanika ima 15,7 milijuna kuna, a Glas Istre 6,3 milijuna kuna
Navedeni temeljni kapital sastoji se od uplate u novcu (20.000 kuna), tzv. rezervi (30,6 milijuna kuna) i nekretnina (755.900 kuna). Potpisnici ugovora o prijenosu između Mehanike i Glasa Istre su Škuljević i Željko Žmak, predsjednik uprave Glasa Istre, koji se za 20 posto udjela obvezao platiti 6,5 milijuna kuna. Prateću Odluku o promjeni člana društva, temeljnih uloga, poslovnih udjela i izmjeni društvenog ugovora potpisuju Brekalo, Škuljević u ime Mehanike i Đani Bažon, u ime Glasa Istre.
Zanimljivo je da je ''zagrebački'' dio vlasničkih promjena vodio javno-bilježnički ured Anice Hukelj, javnosti poznate iz afere ''''Peti ortak'''' s Miroslavom Kutlom i Ivićem Pašalićem. ''Istarski'' dio išao je preko ureda javne bilježnice Nansi Kopić.
Cijeli članak pročitajte ovdje
Foto i tekst:
iPress i Tportal
gospodarstvo đani bažon rudolf frančula glas istre afera bankomat afere