Gračišće dobiva betonaru i asfaltnu bazu
7.7.2011. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo
U Gospodarskoj zoni Krase II, smještenoj između Katuna Gračaškog i Bazgalja, tvrtka Cesta iz Pule planira graditi betonaru i asfaltnu bazu.
Urbanistički plan uređenja ovog projekta na javnoj je raspravi do 18. srpnja, a prekjučer je u Gračišću održano javno obrazlaganje plana koje je pratilo 30-ak osoba, uglavnom mještana, eko-aktivista i djelatnika Ceste.Područje ovog obuhvata definirano je prostornoplanskom dokumentacijom Općine Gračišće kao građevinsko područje gospodarske zone smješteno sjevernije od postojećeg eksploatacijskog polja, a prostire se na prostoru veličine četiri hektara.
"Rješenjem Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva od 30. siječnja 2007. utvrđeno je da je namjeravani zahvat prihvatljiv za okoliš, pojasnio je Mirjan Batel iz Ceste. Na tom se prostoru planira gradnja upravne zgrade, kompleks betonare i kompleks asfaltne baze, a kao prateći objekti izgradit će se biološki uređaj za pročišćavanje sanitarnih voda, separator ulja i oborinske odvodnje, te upojni bunar za ispuštanje pročišćenih otpadnih voda.
Gospodarski kompleks prostirat će se na 0,98 hektara, prometne površine zauzet će 0,2 hektara, a 2,82 hektara otpada na zelene površine i prirodni teren.
Zona obuhvata je od lokalne ceste Križ Lindarski - Žminj udaljena 1,5 kilometara, a s njom će biti spojena novom prometnicom širine šest metara.
Iako je tema javnog obrazlaganja bila Urbanistički plan uređenja koji je predstavio Davor Matticchio, sudionici u raspravi usredotočili su se na zaštitu okoliša. Patrik Juričić iz labinske ekološke udruge Pineta i Božena Sučić Juričić iz ekološke udruge Naša zemlja govorili su, o prema njihovim saznanjima, negativnim posljedicama asfaltne baze u Žminju na lokalno stanovništvom, te drugim, još nedovoljno istraženim, posljedicama ovakvih zahvata na okoliš, a posebno na ljudsko zdravlje. Darko Pranjić, projektant iz Ceste, odgovorio je da će se ovdje graditi betonara i asfaltna baza prema europskim standardima, dakle onakve kakve se grade u predgrađima velikih europskih gradova.
Po Juričiću je to ipak pranje novca jer se projektanti u ovom slučaju nisu potrudili istražiti sve aspekte utjecaja na okoliš, već samo one koje su morali i sada na kraju sve to žele ljudima prikazati kao nešto lijepo i idealno. Pranjić ne podržava javno prozivanje za pranje novca bez dokaza, stoga je pozvao Juričića i sve sudionike u raspravi da dostave pismene primjedbe i prijedloge na koje će dobiti pismene odgovore.
Negativnih posljedica betonare i asfaltne baze pribojavaju se mještani Zorko Šaina, Marino Mijandrušić i Damir Brozan. Šaina smatra da će prašina zagaditi vodu u cisternama, a Mijandrušića i Brozana zanima tko će oštećenima u ovom slučaju nadoknaditi štetu koja će se očigledno nanijeti lokalnom stanovništvu. Na koncu Šainu zanima zašto se nastavlja ovaj projekt kada su protiv njega mještani digli tužbu. Upravni sud je u ovom slučaju presudio u korist investitora, pa će se taj zahvat odraditi, zaključio je raspravu Pranjić.
Mirjan RIMANIĆ
gračišće asfaltna baza patrik juričić betonara