Bio Adria - najveća istarska farma krava: Mlijeko i meso iz Čepićkog polja

Bio Adria - najveća istarska farma krava: Mlijeko i meso iz Čepićkog polja

23.9.2010. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Gospodarstvo

Bio Adria na Čepićkom polju najveća je istarska farma mliječnih krava. Dnevno daje 4.000 litara mlijeka, a u svojih godinu i sedam mjeseci rada klaonicama je isporučila 80 tona mesa.

Početkom rujna broj grla povećao se na 500, što vlasnik Vlado Licul naziva "magičnom brojkom" jer je time poslovanje napokon stalo na svoje noge.

- Zajedno s poslovnim partnerom Milanom Liculom, iseljenikom koji živi u New Yorku, kupio sam farmu od Općine Kršan 2005. godine za 2,54 milijuna kuna. Bilo je mnoštvo zakonskih propisa koji su usporili realizaciju projekta, a i dan-danas nas usporavaju pa tako na primjer nemamo u vlasništvu okućnice potrebne za izgradnju pratećih objekata, kaže on.

I sam je iseljenik, živi na relaciji Čepić - Caracas. U glavnom gradu Venezuele nastanio se 1975. godine. Ondje vodi tvrtku za projektiranje, prodaju i montažu hidrauličkih i pneumatskih uređaja te sistema automatizacije, što ne čudi ako znamo da je po struci rudarsko-strojarski tehničar. Ali, što će strojar u poljoprivrednom biznisu?

- Rođen sam u Čepiću i seljačko sam dijete. Za mene je bilo potpuno normalno prije odlaska u školu pomusti krave, a i kasnije, prije večernjeg izlaska, pobrinuti se za goveda u štali. Zato se osjećam itekako kvalifi  ciran za ovaj posao, objasnio nam je.

Farma zapošljava 12 radnika, a prosječna plaća iznosi 4.500 kuna. Začudo, s pronalaženjem radne snage nije bilo problema.

- Rad s kravama smatra se nečime što je "ispod časti". Zato su svi koji su došli govorili da će ostati samo "par dana", tj. da im je ovo privremeno zaposlenje dok ne nađu neko bolje.

Ali, kada su vidjeli kako je lijep posao, promijenili su mišljenje i ostali. Uostalom, mislim da su i plaće sasvim pristojne, osnovica na farmi u Slavoniji je dvaput niža, veli Licul.

Od pet staja popunjene su četiri. Posljednja se upravo uređuje za prihvat još stotinjak

grla, čime će kapaciteti biti popunjeni. Ne bi li proizvodnja bila u potpunosti zaokružena, Licul planira i postrojenje za proizvodnju bioplina. No, za status farme u skladu s najmodernijim agrotehničkim dostignućima štošta nedostaje: kamionska vaga, sušara i silos, skladište umjetnih gnojiva i herbicida, skladište slame, pogon za proizvodnju humusa, radionica za mehanizaciju, itd.

Do sada su partneri investirali 34 milijuna kuna, a procjenjuju da će biti potrebno još 30

milijuna.

- Trenutačno nam je najveći problem slama, koja je neophodna za higijenu goveda, a skladište je premalo za naše potrebe. Drugi problem je hrana, jer je 60 posto kupujemo, kaže Vlado Licul.

Bio Adria ima u zakupu 58 hektara Čepićkog polja, na kojima sije kukuruz, ječam, soju, žitarice, djetelinu i ljulj. Ne bi li proizvela hranu za farmu s punim kapacitetom, trebalo bi joj osam puta više zasijanih površina. Licul nade polaže u zahtjev za dodjelu terena koji je uputio Općini nakon što je donijela program gospodarenja državnim zemljištem.

- Treba znati da mi držimo 70 posto goveda u općini, a raspolažemo sa samo pet posto obradive zemlje, ističe on.Za plasman mlijeka ne brine, jer ga na tržištu nedostaje.

Njihovo otkupljuju mljekare u Žminju i Rijeci. Meso se može naći u vitrinama jedne labinske i jedne riječke mesnice, a u nekoliko navrata otkupio ga je i jedan veliki prerađivač.

 

vlado licul općina kršan mila lucul farma krave farma krava čepićko polje mlijeko meso proizvodnja gopodarstvo