"48 sati" - Godišnji susret gradonačelnika i poduzetnika: Kako surađivati u vrijeme proračunskog deficita?
30.11.2009. // Labin.hr // Objavljeno u kategoriji Gospodarstvo
Gradonačelnik Grada Labina Tulio Demetllika i njegov zamjenik Zoran Rajković sudjelovali su na Godišnjem susretu gradonačelnika i poduzetnika koji se pod nazivom "48 sati" proteklog petka i subote održavao u Opatiji. Tema susreta bila je ''Kako gradovi mogu surađivati s poslovnim sektorom i ulagati u vrijeme proračunskog deficita?''. U dva vrlo intenzivna dana konferencija je nastojala dati rješenja o tome kako unaprijediti konkurentnost gradova, pospješiti upravljanje i u vrijeme krize privući investicije.
Gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković, koji je preoblikovao Gradsku upravu Ljubljane i usmjerio je na projektno djelovanje, predstavio je viziju prostornog razvoja do 2025. koji Ljubljani kao europskoj prijestolnici vraća optimizam i vjeru u budućnost modernog, a ipak pojedincu prihvatljivog, uređenog i sigurnog grada.
O privlačenju stranih investicija govorio je Juan Manuel Revuelta Perez, direktor Ureda Valencije u Bruxellesu, koji je iznio velike prednosti koje je španjolskoj regiji usmjerenoj na turizam donijela suradnja s EU fondovima u financiranju projekata iz zaštite okoliša, efikasnog upravljanja energijom i u turizmu.
Zlatko Horvat, zamjenik gradonačelnika Varaždina kroz primjer svoga grada predstavio je Poduzetničke zone u Hrvatskoj. Slobodna zona Varaždin jedna je od najuspješnijih i najvećih slobodnih zona u Hrvatskoj, te primjer uspješne „greenfield" investicije, ali isto tako i primjer suradnje jedinice lokalne samouprave s gradskim komunalnim poduzećima i domaćim te stranim poduzetnicima. U njoj posluje 12 poduzeća s gotovo 2.500 zaposlenih.
U prezentaciji „Gradski projekti i Javno-privatna partnerstva - duži put do bržeg rješenja" privremeni ravnatelj Agencije za javno-privatna partnerstva Kamilo Vrana obrazložio je prednosti i ograničenja javno-privatnog partnerstva, zašto je najvažnija riječ „partnerstvo" te kako provesti postupak pripreme i ugovaranja projekata. Zvonimir Mršić, gradonačelnik Koprivnice na konkretnom je primjeru pokazao kako funkcionira javno - privatno partnerstvo. Naime, Koprivnica je sagradila prvu školu u Hrvatskoj bez ploče i krede i prvu školu bez čistačice 2007. godine uz pomoć privatnog partnera, tvrtke Tehnika.
Drugi dan konferencije „48 sati", posvećen brendiranju i strategijama razvoja gradova te uspješnim projektima iz urbanizma i turizma započeo je izlaganjem Juan Alvara Alayo Azacarate, direktora tvrtke Bilbao Ria 2000 koji je prikazao transformaciju grada koja je počela nakon teške industrijske krize osamdesetih godina da bi danas Bilbao postao moderan grad orijentiran na turizam sa visokom razinom kvalitete života.
Dušan Kovačević, jedan od osnivača Exit festivala, glazbenog festivala zbog kojeg Novi Sad u prosjeku posjeti 30 tisuća turista pokazao je okupljenima koliko je jedan glazbeni festival koji je danas postao zaštiti znak za omladinski turizam na području Jugoistočne Europe učinio za promociju i turizam grada. Hrvatska iskustva na području organiziranja glazbeno turističkog festivala predstavio je Nick Colgan, organizator Garden festivala i zamjenik gradonačelnika Zadra Dražen Gregurović.
Posljednji 48 sat konferencije počeo je s temom ''Gradovi energetski izazov: Kako povezati razvitak, štednju i znanje?'' Temu je otvorio Julije Domac, ravnatelj agencije Regea kojoj je misija promocija i poticanje regionalnog održivog razvoja u području energetike i zaštite okoliša kroz korištenje obnovljivih izvora energije i uvođenje mjera o povećanju energetske efikasnosti. Prezentacija o energetskim uštedama je ''energetski zagrijala'' dvoranu te izazvala najveći interes prisutnih te buru pitanja vezanih uz uštedu. Naš gradonačelnik iznio je iskustva Grada Labina kroz sustavno gospodarenje energijom i primjenu mjera energetske učinkovitosti u sustavu javne rasvjete Grada Labina.
Nakon direktora Regee, prof. dr. Mate Crkvenac, bivši ministar financija, govorio je o indeksu ekonomske efikasnosti gradova čija je svrha da konkretno pridonese objektivnom mjerenju efikasnosti gospodarstva poduzetnika svakoga grada te praćenje efikasnosti iz godine u godinu. Primjenom indeksa nastoji se potaknuti konkretna analiza za pojedine sredine i pronaći rješenja za njihov napredak.
Nadalje, Božica Lapić iz Agencije za promicanje izvoza i ulaganja predstavila je nagradu Ulagača godine 2009. Susret gradonačelnika i poduzetnika završio je predstavljanjem rezultata ankete Lider i Udruge gradova koja je provedena među 100 hrvatskih gradonačelnika s fokusom na planirana ulaganja u 2010.godini te za koje od njih traže partnerstvo iz privatnog sektora.
Godišnji susret gradonačelnika i poduzetnika "48 sati" zajednički su organizirali Udruga gradova u Republici Hrvatskoj čiji je član Grad Labin i poslovni tjednik Lider.
48 sati gospodarstvo zoran rajković demetlika gradonačelnici susret gradonačelnika ulaganje proračun