Proizvodnja obnovljive energije je generator radnih mjesta

Proizvodnja obnovljive energije je generator radnih mjesta

13.11.2007. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Znanost i tehnologija

Hrvatska danas u ukupnoj proizvodnji električne energije koristi oko 40 posto hidropotencijala koji se smatra obnovljivim izvorom energije, a u budućnosti će trgovanje tzv. „zelenom“ energijom predstavljati dodatnu mogućnost ostvarivanja profita na tržištu

Trodnevna konferencija pod nazivom „Europski poslovni forum o obnovljivim izvorima energije“ počela je jučer u Cavtatu. Konferencija se održava u organizaciji Hrvatske gospodarske komore, i u suradnji s Eurochambresom (Europsko udruženje komora), Eurelectricom (Europsko udruženje električne industije), Erecom (Europsko udruženje za obnovljive izvore energije), te Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Hrvatskoj gospodarskoj komori odobren je projekt konferencije u programu Europske unije „Inteligentna energija – Europa“.

»U razvijenim državama Europe područje obnovljive energije tehnološki je generator i inkubator radnih mjesta. Hrvatska danas u ukupnoj proizvodnji električne energije koristi oko 40 posto hidropotencijala koji se smatra obnovljivim izvorom energije« rekla je potpredsjednica HGK za gospodarstvo, europske integracije i pitanja EU Vesna Trnokop-Tanta, naglasivši da će u budućnosti trgovanje tzv. „zelenom“ energijom predstavljati dodatnu mogućnost ostvarivanja profita na tržištu.
Da bi obnovljiva energija bila konkurentna i tržišno prihvatljiva, potrebne su odgovarajuće poticajne mjere kako bi obnovljiva energija postala tržišno konkurentna. Značajan iskorak u pogledu korištenja i proizvodnje obnovljive energije učinjen je od 1. srpnja kada je Hrvatska konačno dobila pravni okvir koji regulira spomenuto područje energetike. Nadolazeće razdoblje pokazat će učinkovitost zakonskog okvira, a 2010. godine očekujemo ispunjenje predviđene kvote od 360 MW izgrađenih kapaciteta, zaključila je Trnokop-Tanta.
O važnosti obnovljivih izvora energije govori i činjenica da Europa uvozi oko 60 posto potreba za plinom i oko 80 posto potreba za naftom, dok u ukupnoj energetskoj bilanci približno 50 posto energije Europa osigurava uvozom, a ta bi brojka 2030. godine mogla narasti na 65 posto. Realna očekivanja u ne tako dalekoj budućnosti da cijena barela nafte dosegne iznos od 100 dolara mogla bi Europu godišnje stajati oko 170 milijardi eura. Jedno od mogućnosti rješenja odgovarajuće opskrbe energije je korištenje vlastitih mogućnosti. Kako Europa nema prirodnih konvencionalnih izvora energije okreće se novim mogućnostima u području obnovljive energije istovremeno ispunjavajući i sve zahtjevnije potrebe vezane uz očuvanje okoline. Temeljni zahtjevi koje Europa postavlja do 2020. godine sadrže udjel od 20 posto obnovljive energije u proizvodnji električne energije te 30 posto u proizvodnji toplinske energije.
Na konferenciji sudjeluje oko 200 sudionika: ulagača, proizvođača opreme, dobavljača, predstavnika državnih i regionalnih uprava, institucionalnih predstavnika, elektroprivrednih tvrtki, predstavnika financijskih i osiguravajućih kuća, poslovnih i interesnih udruženja, te stručnjaka iz područja obnovljivih izvora energije. Značaj projekta za Europu najbolje pokazuju predviđena financijska sredstva za projekte za koje je natječaj bio objavljen 19. travnja 2007. godine, a zatvoren 28. rujna 2007. godine. Programom se planira iskoristiti 52 milijuna eura za financiranje projekata, a svaki projekt može koristiti ukupno 75 posto iznosa prihvatljivih troškova iz ovog programa. U programu mogu sudjelovati javni ili privatni subjekti registrirani u Europskoj uniji, ali i iz Norveške, Islanda, Liechtensteina i Hrvatske. U sklopu novog programa, 49 milijuna eura namijenjeno je projektima, dok je tri milijuna eura predviđeno za nove lokalne ili regionalne energetske agencije.

obnovljivi izvori energije ekologija energetika gospodarstvo ekologija zdravlje održivi razvoj
Putujmo.net - portal za sve koji vole putovati