Dileri i ubojice na slobodi jer su pretrage stanova i kuća često nezakonite
23.3.2009. // Slobodna Dalmacija // Objavljeno u kategoriji Zabava
Slučaj Andreja Ževrnje (23), optuženoga za držanje radi prodaje kilograma i pol marihuane, u kojemu je glavni dokaz, zaplijenjena droga, dobiven bez valjanoga sudskog naloga, nije prvi u kojemu se Sudsko vijeće na Županijskom sudu u Splitu susreće s ozbiljnim propustima tijekom kriminalističkih obrada, koji dovode u pitanje opstanak optužnice.
Pri pretrazi kuće u kojoj živi Ževrnja došlo je do banalne pogreške koja će u konačnici vjerojatno dovesti i do oslobađajuće presude za optuženoga, iako je droga pronađena. Ževrnja je, naime, bio prijavljen na jednoj adresi, a živio je na drugoj.
Kako se radilo o dvjema obiteljskim kućama, staroj i novoj, koje se nalaze jedna do druge u istoj ulici u Solinu, policija je zatražila i dobila sudski nalog za pretragu kuće na adresi iz osobnih isprava. Problem je bio što su “upali” u kuću u kojoj Ževrnja sada živi, a koja je na drugom broju iste ulice, znači za koju nisu imali nalog.
Branitelj optuženog, odvjetnik Borivoje Milošević, na glavnoj raspravi zatražio je izdvajanje zapisnika o pretrazi i ukidanje pritvora, što je odmah i prihvaćeno. Ako Vrhovni sud odbije žalbu tužitelja na takvu odluku, Ževrnja je u skoroj budućnosti slobodan čovjek.
Osim nepostojanja naloga, tijekom istrage pojavile su se i sumnje u način na koji je provedena pretraga, jer je jedan policajac kazao kako je s jednim svjedokom i psom pretraživao prizemlje, dok su kolege sa drugim svjedokom pretraživali kat.
Prema zakonu, oba svjedoka civila moraju biti zajedno tijekom cijele pretrage, koja se mora obavljati prostoriju po prostoriju. Tijekom glavne rasprave policajac je kazao kako je on samo “izveo psa da se odmori” te se zato razdvojio od kolega, no rekao je kako su svjedoci civili stalno bili zajedno i nadgledali pretragu.
Drugi poznati slučaj policijskog nemara ili neznanja, koji je doveo do propasti optužnice, dogodio se početkom 2006. godine pri uhićenju i pretrazi stana tada jednog 26-godišnjaka, poslije optuženog za nabavu radi prodaje 1900 tableta ecstasyja, oko sto grama amfetamina i 12,54 grama hašiša.
Simbolična kazna
Prema navodima iz optužnice, Drnasin je u siječnju 2006. godine radi daljnje prodaje nabavio i u ormarić za struju na devetom katu zgrade u kojoj stanuje sakrio 895 tableta ecstasyja, 26,55 grama amfetamina, 12,54 grama hašiša i digitalnu vagu.
Pretragom njegova stana, u jednoj od soba nađena je, međutim, samo jedna tableta ecstasyja. Strujni ormarić pretražen je uz nalog istražnog suca u sklopu pretrage stana i pripadajućih prostorija.
Optužnica je Drnasina teretila i za nabavu radi prodaje 997 tableta ecstasyja i 88,67 grama amfetamina, pronađenih 30. siječnja 2006. u susjednom ulazu iste zgrade, skrivenih opet u ormarić sa brojilima. Sudsko vijeće tada je usvojilo prijedlog Drnasinova branitelja Jadrana Franceschija i iz spisa su, zbog nezakonitih radnji trojice policajaca koji su 30. siječnja pronašli drogu, izdvojeni svi zapisnici koji se odnose na taj događaj.
Policajci su, naime, zatražili i dobili od HEP-a ključ ormarića, ali su pretragu obavili bez naloga istražnog suca i bez svjedoka. Tužiteljstvo se tada žalilo Vrhovnom sudu, koji je odluku poništio navodeći kako se ipak radi o javnom prostoru.
No dosjetljivi odvjetnik je tijekom istog suđenja predložio da se pozovu i saslušaju svjedoci civili pretrage stana. Sporno je bilo što su, prema iskazu okrivljenikova oca, svjedoci bili u stanu, ali ne i u sobi s policajcem kad je ovaj ispod kreveta pronašao jednu jedinu tabletu ecstasyja.
Svjedoci su to i potvrdili te je Sudsko vijeće zaključilo kako je takva pretraga stana bila nezakonita pa se zapisnik o njezinu provođenju kao i dokazi nađeni tijekom nje, jedna tableta ecstasyja, nisu mogli koristiti u slučaju. Njihovu odluku potvrdio je i Vrhovni sud.
Navedena tableta bila je jedina spona između onih 895 tableta nađenih prvom “turom”, 20. siječnja, i onih 997 tableta nađenih 30. siječnja. Prema zakonu, osim nezakonito dobivenih dokaza na sudu se ne smiju koristiti ni oni dokazi do kojih se došlo preko takvih, nelegalnih dokaza.
Uglavnom, kako je ta jedna tableta zaplijenjena nezakonito, tako ni ostalih 1900 nisu mogle biti dokaz na sudu. Drnasin je dobio simboličnu kaznu u visini mjeseci koje je proveo u pritvoru.
- Vrhovni je sud strogo formalan u svojim odlukama glede legalnosti pretraga, što često dovodi do donekle apsurdnih situacija. Npr. postoje situacije gdje je nemoguće da oba svjedoka civila pretrage budu u prostoriji gdje je nađen sporni dokaz. Mislim kako je bitno da su ti svjedoci u mogućnosti nesmetano vidjeti pretragu u toj određenoj prostoriji, a da ne moraju fizički biti u njoj. Naravno da ne treba tolerirati nezakonitosti, ali upravo zbog ovakvih situacija u praksi, trebalo bi stajalište prilagoditi životnijemu načinu razmišljanja - kazao nam je jedan od iskusnih splitskih tužitelja.
Igra vremena i živaca
Nepoštovanje pravilne procedure koštalo je vremena i živaca i sve uključene u slučaj Save Pejovića (47), optuženoga za ubojstvo Nediljka Kozlice (23) i Nenada Rakijara (19) u travnju 2005. godine. Vrhovni sud ukinuo mu je u rujnu 2008. godine pritvor u kojem je proveo gotovo tri godine. Upravo će, zahvaljujući zalaganju njegova branitelja Dragana Mijoča tijekom glavne rasprave, Sudsko vijeće prema rješenju Vrhovnog suda, treći put odlučivati o legalnosti policijske pretrage u Pejovićevoj kući.
Sumnjalo se kako se pretraga obavljala u više prostorija odjednom i kako svjedoci civili pretrage nisu bili zajedno tijekom cijele pretrage. Osim toga ni jedan od njih nije vidio trenutak pronalaska metka u sobi. Ako odluka bude da je pretraga nelegalna, svi pronađeni dokazi ne mogu se koristiti tijekom postupka, što će tužiteljstvo dovesti u bezizglednu situaciju, jer je jedini materijalni dokaz koji održava optužnicu nađen tijekom sporne pretrage.
Radi se o metku koji na sebi ima tragove cijevi jednog od dvaju pištolja kojima je počinjeno ubojstvo, a koji nisu nikada pronađeni. Tragovi s metka uspoređeni su sa čahurama nađenim na mjestu ubojstva i pretpostavlja se kako se zaglavio u cijevi “škorpiona” iz kojega je ubojica prvi pucao. Nakon zločina metak je izvađen iz pištolja, ali je na sebi imao jedinstvene tragove cijevi oružja. Nakon takve odluke Sudskog vijeća na objavi presude moći će se očekivati samo oslobađanje.
dileri ubojice crna kronika pravo pravda dokaz optužnica kazneno djelo pretraga izvidi policija do državno odvjetništvo kazneni postupak